Şal Yelek Yapılışı

Kolay örgü modelleri ile kolay olduğu kadar da güzel yelek modelleri yapılabiliyor. Bunun bir örneği de şişle örülen şal yelek modelidir. Anlatımı iki ayrı videoda detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Kol kesimi ve roba gibi uğraştırıcı işlemlerle uğraşmadan basit bir şekilde örülmüştür. Tabi ismi şal olduğu için de ilmek bile açılmamıştır. Yukarıdan bir bağcık ile şal kullanımına uygun bir bağlama şekli uygulanmıştır.
Anlatımı bir bebek yeleği üzerinden gerçekleştirilmiştir. Yelek toplamda 3 dilimden oluşmaktadır. Bütün bir şekilde örüldükten sonra katlanması ile bir yelek formuna kavuşmuştur. Desen kısmı omuz bölümlerinde yer alırken şal yelek modelinin diğer kısımlarında düz ve sade bir örnek kullanılmıştır.

Kolay Şal Yelek Modeli Nasıl Örülür?

Ön ve arka yüz için 3 ilmekle başlanılıp sürekli sağdan artırma yapılarak 19 sıra örülmüştür. Eğer daha büyük yaşlar için örülecekse bu sıra sayısında artırma yapılmalıdır. 19 sıradan sonra sürekli kesme yapılarak ön ve arka yüzü oluşturacak parçanın örülmesine devam edilmiştir. Yani kısacası örnek bu kısımda çapraz bir şekilde ilerlemiştir. Bu örgü tekniğinin bir benzerini şaşkın bayan yeleği yapımında görmüştük.

Sonra ortadaki dilimin örülmesine başlanmıştır. Bu kısımda aynı zamanda şal yelek modelinin örneğinin kurulumu da gerçekleşmiştir. Bunun içinde 3 boyutlu kabarcıklı bir desen oluşturulmuştur.

Son olarak yeleğin üçüncü dilimi de ilk dilimindeki gibi örülerek şal yelek modeli yapımı tamamlanmıştır.

VİDEO – 1

Yorum Yapmayı Unutmayın

Oy Ver

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

facebook-domain-verification=74ecy74ptbbizbry145l1i9iy9ezgu
Translate »