Palet Yatağı Nasıl Yapılır Son Derece Basit ve Güzel

 Palet Yatağı Nasıl Yapılır Son Derece Basit ve Güzel

Basit Adımlarla Palet Yatak Yapımı

Şık bir yatak odası için yüksek maliyetlere gerek yok. Birkaç malzeme kullanarak çok basit yollarla hem şık hem de kullanışlı bir yatağa sahip olabilirsin. Hem çift hem de tek kişilik yatak bazası olarak kullanılabilen malzemelerin başında ise paletler geliyor. Geçtiğimiz yıllarda ünlü bir İskandinav mobilya zincirinin tasarımlarında kullanılan ve kısa sürede popülerleşen palet baza modellerini kolaylıkla hayata geçirebilirsin. İnşaatlardan kolaylıkla bulabileceğin ahşap palet yatak olarak değerlenebiliyor. Nasıl mı? İşte cevapları…

Yatak Odasında Ahşap Palet Tercih Etmenin Avantajları

Yapımı oldukça kolay olan palet yataklar, kolaylıkla demonte edilerek taşınabiliyor. Yatağın alt kısmı ufak eklemelerle depolama alanı haline geliyor.

LED ışıklarla süslenen palet karyola, modern bir görünüm sağlıyor. Diğer yatak odası takımları ile karşılaştırıldığında paletler çok çok daha ucuz maliyetlere sahip. Basit birkaç işlemden geçirildikten sonra son derece kullanışlı hale gelen paletleri, çürüme riski olmadan uzun süre kullanabilirsin. Yalnız yatak değil, paletleri farklı şekilde yerleştirerek komodin ve yatak başlığı ede etmen de mümkün.

Ahşap Palet Yatak İçin Gerekli Malzemeler:

Matkap
Vidalama Aleti
Çekiç
Zımpara
Cila
Vernik
Çivi
Halat
Boya
Fırça
Adım Adım: Paletten Çift Kişilik Yatak Nasıl Yapılır?

Aldığın paletleri zımpara makinesi veya el zımparası ile zımparalamalısın. Eline kıymık batmaması için eldiven ve toz yutmamak için mutlaka maske takmalısın.
Zımpara ile paletleri pürüzsüzleştirdikten sonra paleti dilediğin renklerde ahşaba uygun bir boya ile boya ve kurumaya bırak.
Üstüne ahşap koruyucu ve vernik sürerek birkaç kez uygula ve yeniden kurumasını bekle.
Paletleri nasıl bir şekilde dizeceksen o şekle getir ve birbirine vidalarla monte et. Dilersen dört paleti yan yana koyabilir veya iki tane de baş kısımlara ekleyerek başlık yapabilirsin. Üst üste iki kat palet kullanarak yatağı yükseltmen de mümkün. Yüksek paletlerin altını depolama alanı olarak kullanabilirsin. Paletler genellikle 120×80 ölçülerindedir, odanın büyüklüğüne, dilediğin kullanıma göre kendi karyolanı tasarlayabilirsin. Paletleri dikey veya yatay yerleştirmen mümkün.
Montaja yatak başlarından başlayabilirsin. Arkadan 6 adet metal bant takarak iki paleti çift kişilik bir yatak başına dönüştürebilirsin. Paletleri birleştirirken vidalama makinesi yeterli.
Başlığı paletlerden yaptığın karyolaya sabitlemek için L köşe bant, metal menteşeler kullanabilirsin.
Vidaların tam olarak yerleştiğinden emin olmalısın. Eğer vidalar açıkta kalırsa yatağının dokularına zarar verebiliyor. Her ihtimale karşı yatağın üstüne suntadan bir levha kestirmen mümkün.
Paletin parkeye zarar vermemesi adına yere değen sivri uçlara keçe yapıştırmayı da tercih edebilirsin.
Ahşap Paletlerin Temizliği

Paletleri sıfır almıyorsan temizlik için ekstra özen göstermen gerekiyor. Ahşap palet temizliği için zımparalamadan önce güzelce paleti süpürmeyi seçebilirsin. Paleti önce elektrikli süpürge ile süpürebilir, ıslak bir bez ile silebilirsin. Kuruduktan sonra zımpara ile pürüzleri gidermeye başla. Eğer paletten bariz bir çürüme varsa onu kullanmamalısın. Çürük ahşabın küf oluşturabileceği, dayanıksızlaşacağı ve koku yapacağını aklından çıkarma. Eğer zımpara sonrası ahşap tertemiz kaldıysa yatak yapımına başlamanda sakınca yok. Yatağını hazırladıktan sonra rutin ev temizliği esnasında mümkün olduğunca kuru bez kullanmalısın. Elektrik süpürgesi ile tozları çekebilirsin. Hafif nemli bir bezle sildiğinde ise muhakkak paletleri havalandırmalısın.

Yorum Yapmayı Unutmayın

Oy Ver

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

facebook-domain-verification=74ecy74ptbbizbry145l1i9iy9ezgu
Translate »