Loren Ahşap Dokuma Tezgahını Tanıyalım

Dokuma tezgahı
Dokuma tezgahı, dokuma tezgah örgüsünden farklı olan bir elyaf el sanatıdır. Dokuma tezgâhı , örgü dokuma tezgahında aksine, mandal yoktur ve bunun yerine size iplikte dokumak üzere bir çerçeve olarak kullanabileceğiniz, çarpık dişler bir dizi kolaylaştırır.

Dokuma tezgahı nasıl
En sevdiğiniz örgü dikişleri, ipliği mandalların etrafına nasıl sardığınıza bağlı olarak dokuma tezgahınızda oluşturulabilir. Farklı sarma teknikleri, geleneksel dikişlerden dantel veya kablo da dahil olmak üzere daha karmaşık stillere kadar tatmin edici şekilde peluş projeler üretmek için farklı dokular ve tasarımlar üretecektir. Her şey bir tezgah ve küçük bir know-how ile mümkün!

Genellikle tezgah örgüsü dikişlerinin iğneler tarafından oluşturulanlara göre farklı adlara sahip olduğunu akılda tutmak önemlidir.

Örgü dokuma tezgahı nasıl kullanılır
Örme tezgâhları, ne tür bir proje yaptığınıza bağlı olarak çeşitli şekil ve ebatlarda gelir. Uzun tezgahlar eşarp gibi projeler için en iyisidir , yuvarlak (veya dairesel) tezgahlar şapkalar , çoraplar veya tüp yapısına sahip herhangi bir şey için en iyisidir .

Baz, mandal ve ölçer
Temelleri inceleyelim. Bir tezgahın anatomisi üç temel bileşenden oluşur; taban, mandal ve mastar. Taban, tezgâhınızın dibinde bulunan, birçok ebatta uzun veya yuvarlak olabilen bir çerçevedir. Mandallar tabana bağlı çoklu kısa pimleri tanımlar – bazen bunlar sadece iğne olarak adlandırılır. Ölçer, her bir mandal (veya pim) arasındaki mesafedir, aralık, mandallar arasındaki mesafe ne kadar büyükse gösterge o kadar büyüktür. Tereyağından kıl çeker gibi!

Peki projenizin boyutunu ne belirliyor?
Projenizin büyüklüğü birçok şeyden etkilenebilir; ilki, tezgâhınızın büyüklüğüdür. Birçok yavru kuş dokuma örgüsü, dokuma tezgahının büyüklüğüne mandal sayısı olarak atıfta bulunur, ancak bu büyük bir hayır-hayır! Bir başlangıç ​​olarak, mutlaka mandal sayısını değil, projenizin boyutunu belirleyen bazın boyutunun olduğunu hatırlamak önemlidir. Kazık sayısı ve ölçü dikişinizin gerginliğini veya dikişlerin birbirine ne kadar sıkı örüldüğünü etkiler. Daha fazla mandal mutlaka daha büyük bir boy anlamına gelmez.

Bunu söyleyerek, bir istisna vardır – ve bu dikiş tarzıdır. Ewrap dikişi gibi gevşek bir dikiş kullanırsanız, kumaşınız daha gevşek olur ve bu nedenle tezgahınız üzerinde bir jartiyer dikişi kullanacaksanız, biraz daha büyük bir boy olacaktır.

Satır vs peg sayısı
Dokuma tezgâhı projenizdeki sıra ve mandalların sayısı söz konusu olduğunda bunların birbirleriyle değiştirilemediğini hatırlamak önemlidir. Peg sayısı, projenizin çevresini veya genişliğini belirler ve satır sayısı bunu kaç kez tekrarlarsınız. Çorap veya yuvarlak dokuma tezgâhlarında şapka gibi boru şeklinde bir proje yapıyorsanız, sıralar sadece borunun uzunluğuna eklenir ancak ayağa veya başa daha fazla vermeyin.

Dokuma ve ipliğinize ek olarak, örme ilmekleri oluşturmak için iplik ilmeklerinizi çekmek ve çekmek için bir kancaya ihtiyacınız olacaktır.

Dokuma örgü dikiş
Tıpkı iğnelerle örme gibi, dokuma örme de güzel dokulu trikolar üretmek için tüm bir dikiş ansiklopedisi içeriyor.

Özel dikişlere geçmeden önce, bir dokuma tezgâhında iki temel örme yöntemi vardır: tek ve çift örme.

Tek örgü
Tek örgü, yan yana mandalların üzerine dikilen ve “doğru” ve “yanlış” yanlara sahip bir kumaş yaratan şeydir.

Örgü dikiş (k)
Bir dokuma tezgâhındaki örgü dikiş aynı dokuya sahiptir ve düzenli iğneler kullanılarak oluşturulan örgü dikiş olarak görünür. Örme dikiş, yeni bir ilmek oluşturmak için mandalınızın etrafındaki ilmekli ipliği çekmek için kancanızı kullanarak elde edilir. Eski ilmeği yukarı ve yukarı kaldırarak, yeni bir örgü dikişi oluşturmak için mandalınızdaki yeni ilmekle değiştirirsiniz. Ve bu kadar!

Bu, bir zamanlar masterter olan jartiyer dikişleri veya hatta nervürlü dikişler oluşturmak için mafsalla birleştirilebilen ilk dikiştir.

Düz dikiş (f)
Düz dikiş, daha sıkı olması dışında, örgü dikişin kuzenidir. Çalışma ipliğini mandalın üst halkası boyunca gerin ve çalışma ipliğini yeni bir ilmek yaparak yerine sabitlemek için alt halkayı mandalınızın üzerine ve dışına kaldırmak için kancanızı kullanın.

Düz dikiş (p)
Geleneksel örgüde olduğu gibi, örgü dikiş örgü dikişin tersidir, bu da kumaşınızın arka tarafının örgü malzemesi olacağı anlamına gelir; Hem örgü hem de dikme dikişleri sizi örgü dokumayı öğrenirken görkemli dokular ve tasarımlar dünyasına sokmak için harika başlangıç ​​noktalarıdır.

Çift örgü
Çift örgü, iki raya ördüğünüzde, uzun bir dokuma tezgahı kullanıyorsanız, ön ve arka dübeliniz olur, yani kumaşınızın her iki tarafında da aynı dokuyu elde edersiniz.

Sarma ilmek yok (nw)
Dokuma örgüsünde buna düz (stockinette) dikiş denir ve iğnelerle örülürken bu temel örgü dikiş (k) olarak bilinir. İğnelerle örülürken üretilen muhteşem temel kumaş gibi, sarma dikişsiz dikişsiz aksesuarlara ve ev eşyalarına dönüştürülebilen sağlam ancak güzel bir şekilde uyarlanabilir malzeme oluşturur. En temel dikişlerden bir tanesi olan sarma dikişi, hevesli dokuma tezgâhı örgüsü için bir zımbadır ve uzun bir dokuma tezgâhında ya da yuvarlak bir dikiş üzerinde kullanılabilir. Ve bu bir şal!

EWrap (yeni)
İğnelerle (tw St st) örerken bükülmüş bornoz dikişi olarak daha iyi bilinen ewrap, hem uzun hem de yuvarlak dokuma tezgahlarında bir işlem yapar.

Tek nervürlü dikiş veya nervürlü dikiş (nervür)
İkonik nervürlü efekti olan eldivenler ve giysiler için mükemmel olan tek nervürlü dikiş, her sıradaki dikiş ipliği ile dikiş ipliği dönüşümlü olarak değişen dikiş ipliği görüyor.

Yorum Yapmayı Unutmayın

Oy Ver

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

facebook-domain-verification=74ecy74ptbbizbry145l1i9iy9ezgu
Translate »