Çeyizlik Yelek ve Etol Şal İçin 4 Ayrı Örgü Modeli

Sevgili örgü severler yelek modeli arıyorsanız sizler için hazırladığım 4 adet yelek ve şal modelini görmeden karar vermeyin. Özellikle klasik örgü modeli seviyorsanız bu 4 adet yelek modeli tamda size göre olabilir.

Yelek ve şal modellerinin ilki lastik gerektirmeyen oymalı görünüme sahip bir model. 13 ilmekle yapılan bir model. Aralarına ikişer ilmek ters koydum. Toplamda 15 ilmek ve katlarını hazırlamalısınız.

Önce bir kaç sıra haroşa hazırlayıp sonra hemen modele başlayın. Bu yelek modelinde iki kenar kısımda artan ilmekler modelin tam ortasındaki üç ters ilmekle kesilerek dengelenecek.

Kenarda artan ilmekler ortada kesilince örgü dilimli bir görüntüye kavuşacak. İki modelin arasındaki iki ters ilmeğin başında ve sonunda artırma yapılacak. Ortadaki ters ilmekleri örerken 3 tane olarak kesilecek.

Yelek ve şal modellerinin ikincisi ise ajurlu olarak yapılan bir örnek. Model 6 ilmek ve katları ile yapılıyor. 3 tane daha ilmek ekleyerek sayıyı ayarlamalısınız.

Bu modelin oluştuğu 6 ilmeği örgünün içine almamız gerekiyor. Başlangıçtaki ilk ilmeği arkasındaki iki ilmeğin gerisine geçirip bu üç ilmeği düz örün. Son ilmeği önünde kalan 2 ilmeğin başına geçirip hepsini düz örün.

Sonraki sıraları ön yüzde düz arka yüzde ters şeklinde örerek 7 sırayı tamamlayın. 3 ilmeği örüp sonraki iki ilmeğin yönünü çevirerek birlikte kesin. 2 ilmek artırıp sonraki iki ilmeği tekrar kesin.

Arada iki ilmek düz örüp modeli tekrarlayın. Kesme yerine gelince aynı şekilde kesme işlemine devam edin. İlmek kesince artırma yapmayı unutmayın. Arada kesilecek ilmek kalmayıncaya kadar bu işleme devam edin.

Yelek ve şal modellerinin üçüncüsü ise kare ajurlu basit bir model. 9 ilmek ve katları ile yapılıyor. Bu modelde bir modelde yana doğru açılan ajur modeli yapılırken yanındaki diğer modelde ise haroşa örgü devam ediyor.

Ajur tamamlanınca bu bölüme haroşa yapılıyor. Haroşalı bölüme ise ajurlu bölüm uygulanıyor. Böylece model her defasında kaydırılmış oluyor. Bu model sadece bayan yeleklerine değil bebek örgülerine de çok yakışıyor.

Yelek ve şal modellerinin dördüncü ve sonuncusu ise burgu mantığı ile yapılıyor. Bu model erkek örgüleri içinde kullanılabilir. Model 6 ilmekle yapılıyor. Aralarına ikişer tane ters ilmek koydum.

Yorum Yapmayı Unutmayın

Oy Ver

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

UA-91474543-1
Translate »