Ahududu Modeli Ponçik Hırka


Ahududu Modeli Ponçik Hırka
on zamanların gözde modellerinden. Bizde hem yapılışını hemde en güzel renklerle hazırlanmış modelleri sizler için bir araya getirdik. Tam 150’den fazla sizler için derlenip bir araya getirilmiş aynı şekilde ama farklı iplerle örülmüş ahududu hırka yapılışı örnekleri. İsmi balon hırka yapılışı, pıtırcık hırka yapılışı olarak da geçiyor. Ahududu hırka yapılışı olarak da. Siz ismini istediğiniz gibi söyleyebilirsiniz. Kalın ip ve kalın şişle örülen salaş hırka modellerinden. Şuan bende kendim için bir tane örüyorum. Aynı zamanda videosunu da hazırlamaya çalışıyorum. Kendime ördüğüm bittikten sonra kızım içinde öreceğim. Yapılışını yine sizlerle paylaşacağım. Şimdi resimli olarak yapılışını paylaşıyoruz. Örmek isteyenler için yapılışını araştıranlar için videoyu bekleyemedim ve hemen resimli olarak hazırladım. Bu model bittikten sonra kendim için hanım dilendi bey beğendi hırka yapımı da yapmak istiyorum. Yine onuda örmek isteyenler için videolu olarak hazırlamayı düşünüyorum. Resimleri takipçimiz Tamar Hanım örerken çekti ve tüm ayrıntıları bizimle paylaştı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Biz bu modeli ilk kez 2015 yılında videolu anlatımlı tiftik hırka modeli yapılışı olarak hazırlamıştık. Daha fazla hırka modelleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Hazırlayın ipleri ahududu hırka yapılışına başlıyoruz.hududu hırkanın yapımına başlarsak ilmek sayılarınız ve şiş ölçüleriniz kullanacağınız ipin kalınlık ve inceliğine göre değişecektir. Teknik olarak biz nasıl örülüyor bahsedelim. Sizde ilmek sayılarını kendinize göre ayarlayarak yapabilirsiniz. İlmek sayısını hesaplarken aldığınız ip ile önce şişe 10 ilmek atın ve birkaç tur örün. Daha sonra bu ilmekleri ölçün kaç cm geliyor. Beden için ise kalça kısmından tüm çevrenizi ölçün 2 ye bölün. Çıkan sonuç arka için ölçünüzü verecek. Yani diyelim ki çevreniz 102 cm geldi. Yarısı 51 cm sizin arka örgünüz için ölçü olacak. Attığınız 10 ilmek ise 10 cm geldi diyelim o zaman arkayı 51 ilmek ile başlayacaksınız. Dikiş için de kenar ilmeği eklersek 54 ilmek ile başlayabilirsiniz. Ön için ise 54 ün yarısını alacağız ve bu hırka için yarıdan 5 ilmek az olarak başlayacağız.

Hırkanın arkası ve önü için ilmekleri attıktan sonra 6 cm 1 ilmek düz , 1 ilmek ters lastik örelim. Daha sonrasında istediğimiz uzunluğa gelene kadar haraşo örelim. Dümdüz haraşo örüyoruz. Beden kısmını 10 mm şiş ile öreceksek lastik kısmını 9 mm şiş ile örelim. Kollar için yine ilmeğimizi atıp lastik örüyoruz. Ve lastiği bitirdikten sonra eğer kolları bol istiyorsak örneğe tamamlayacak şekilde artırma yapıyoruz. Dar istiyorsak yine ona göre artırma yapıyoruz. Dilerseniz her 2 örnek bitiminde de artırma yapabilirsiniz. Lastik bitiminde artırma yaparsanız baştan bol gidecektir. Yine kollarda da kesme yapmıyor dümdüz örüyoruz.

Tüm parçaları bitirdikten sonra dikiyoruz. Ve ön kısımdan şişimize ilmek topluyoruz. Yine 1 düz 1 ters 6 cm lastik örüp hırkayı tamamlıyoruz.

Yorum Yapmayı Unutmayın

Oy Ver

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

UA-91474543-1
Translate »